MEĐUNARODNA SURADNJA
30.01.2018
Međunarodna saradnja
Najvažnija tijela sa kojima Bosna i Hercegovina ostvaruje međunarodnu suradnju u području poljoprivrede i ribarstva su kao što slijedi:
UN FAO
Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (poznatija pod engleskim imenom Food and Agriculture Organization, odnosno skraćenicom FAO) je specijalizirana organizacija Ujedinjenih naroda.
Bosna i Hercegovina je članica FAO-a od 08. studenog 1993. godine.
Osnovni zadaci Organizacije za hranu i poljoprivredu su:
- Pružanje pomoći zemljama u razvitku,
- Pružanje informacija o prehrani, prehrambenim proizvodima, poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu,
- Savjetovanje vladinih organizacija,
- Organiziranje sastanaka između zemalja s ciljem diskusije o osnovnim problemima prehrane u današnjem svijetu.
Odnos sa UN-om i UN FAO: Bosna i Hercegovina je sukcesijom preuzela u dva osnivačka i statusna akta i to:
A. Ustav Organizacije Ujedinjenih naroda za prehranu i poljoprivredu, potpisan 16.10.1945. godine (glavni direktor FAO), objavljen u „Službenom glasniku BiH“, br. 25/93, a stupio na snagu 12.07.1993. godine; ratificiran 15.12.1993. godine (neograničena valjanost)
B. Anex II – Organizacija UN za prehranu i poljoprivredu – Konvencija o privilegijama i imunitetima specijaliziranih agencija, potpisan 29.11.1948. godine (generalni sekretar UN); stupio na snagu 01.09.1993. godine; ratifikacija nije izvršena (neograničena valjanost) .
Više na: www.fao.org
OIV - Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino
Bosna i Hercegovina je postala članica Međunarodne organizacije za vinogradarstvo i vinarstvo (eng. International Organization of Vine and Wine, OIV) 11. studenog 2010. godine. Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine je mjerodavno stručno tijelo državne uprave zaduženo za koordinaciju suradnje s OIV-om i koordinaciju aktivnosti bosanskohercegovačkih stručnjaka iz raznih institucija.
OIV je međudržavna organizacija osnovana 1924. godine u Parizu koja radi na zaštiti podrijetla vina, čistoći i autentičnosti vina, na promociji zakonodavstva, ujednačavanju analitičkih metoda, zaštiti potrošača, prikuplja i proučava podatke o korisnom djelovanju vina na ljudski organizam, bavi se analizom proizvodnih troškova po pitanju vinove loze i njenih proizvoda i ispituje mogućnosti njihovog smanjivanja. Broji 46 zemalja članica, koje raspolažu s preko 95% ukupne svjetske vinogradarske proizvodnje i potrošnje.
Više na: www.oiv.int
SWG RRD - Stalna radna skupina za regionalni ruralni razvitak
Stalna radna skupina za regionalni ruralni razvitak (eng. Standing Working Group for Regional Rural Development, SWG RRD) je platforma za umrežavanje i regionalnu suradnju, a osnovana je na Poljoprivrednom forumu održanom u Makedoniji i Srbiji u lipnju 2005. godine. SWG djeluje prema zaključcima Poljoprivrednog foruma koji je održan u Leipzigu, a na kojem je usvojena Agenda 2004. Ova radna skupina je osnovana na temelju zajedničke želje da se ustanovi neformalna organizacija za održivi ruralni razvitak u zemljama Jugoistočne Europe, a čine je predstavnici vladinih institucija koje su odgovorne za ruralni razvitak zemalja članica. Glavni ciljevi SWG-a su: identificirati zajedničke potrebe i interese zemalja u području ruralnog razvitka, potpora zajedničkom planiranju prekograničnih projekata ruralnog razvitka kao i potpora različitim institucijama u zadovoljavanju potreba zemalja članica. Svake godine predsjedavanje SWG-om obavlja jedna zemlja članica i traje godinu dana.
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine je postalo punopravni član SWG RRD nakon što je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine 17. studenog 2010. godine donijelo Odluku o pristupanju Ministarstva u ovu organizaciju.
Bosna i Hercegovina je aktivnim sudjelovanjem u SWG RRD, ojačala i intenzivirala suradnju sa zemljama koje sudjeluju u radu skupine u području ruralnog razvitka i aktivno je, kroz identifikaciju zajedničkih potreba i interesa regiona, sudjelovala u planiranju prekograničnih projekata ruralnog razvitka, kao i organiziranju potpore za rješavanje problema i zadovoljavanje potreba vezanih za pitanja ruralnog razvitka u Jugoistočnoj Europi. Pored toga, institucije Bosne i Hercegovine zadužene za ruralni razvitak imaju stalnu potporu kada je riječ o izgradnji i jačanju kapaciteta osoblja.
Više na: www.seerural.org
GFCM - Opće povjerenstvo za ribarstvo Mediterana (General Fisheries Commission for the Mediteranean – GFCM, Povjerenstvo
Opće povjerenstvo za ribarstvo Mediterana (General Fisheries Commission for the Mediterranean – GFCM, Komisija) djeluje u okviru UN Organizacije za hranu i poljoprivredu (United Nation Food and Agriculture Organization – UN FAO).
Osnovano je u skladu sa odredbama članka XIV Ustava FAO, Sporazumom za osnivanje Općeg povjerenstva za ribarstvo Mediterana. Sporazum je odobren od strane FAO Konferencije 1949.g i stupio je na snagu 1952.godine.
Povjerenstvo čine 24 zemlje članice, zajedno sa Europskom unijom. Ciljevi GFCM-a su: promoviranje razvitka, očuvanje, racionalno upravljanje i najbolje korištenje živih resursa, kao i održivi razvitak akvakulture na Mediteranu, Crnom moru i povezanim vodama. Članstvo je otvoreno kako za mediteranske obalne države i regionalne organizacije, tako i za države članice Ujedinjenih naroda čija plovila vrše ribolov u vodama Mediterana.
Zemlje članice (24): Albanija, Alžir, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Egipat, Francuska, Grčka, Izrael, Italija, Libanon, Libija, Malta, Monako, Crna Gora, Maroko, Rumunija, Slovenija, Španjolska, Sirijska Arapska Republika, Tunis, Turska, Japan i Europska unija.
Zemlje članice u neugovornom odnosu (3): Bosna i Hercegovina, Gruzija i Ukrajina.
Bosna i Hercegovina je postala neugovorna članica GFCM-a na 40. sjednici Povjerenstva koje je održano u svibnju 2016.
Više na: http://www.fao.org/gfcm/en/