ФИЛТРИРАНЈЕ ПРИКАЗА

ПОРИЈЕКЛО РОБЕ

30.01.2018

Поријекло робе

Уопштеноправила поријекла робе можемо подијелити на:

- преференцијално поријекло и

- непреференцијално поријекло,

те слиједом истог и роба стичепреференцијално или непреференцијално поријекло.

Преференцијално поријекло робе имају робе из одређених земаља, које им омогућава примјену повољнијег царинског третмана. Преференцијално поријекло робе значи да је роба у складу са одређеним преференцијалним режимом добијена у некој држави. Правила о преференцијалном поријеклу, која роба мора задовољити да би стекла повољнији третман утврђују се:

1. уговорима о слободној трговини, или

2. општим системом повластица (енг. Generalized System of Preferences - GSP).

1. Уговором о слободној трговини односно њеним Протоколом о поријеклу дефинисано је да се преференцијално поријекло доказује предочавањем потврде о кретању робе EUR. 1 или изјаве на рачуну. Оба доказа овјерава царинска администрација, односно у Босни и Херцеговини Управа за индиректно опорезивање.

Протокол о поријеклу из Уговора о слободној трговини које има Босна и Херцеговина са: Европском унијом, Европским удружењем слободне трговине (ЕФТА) и Централноевропским уговором о слободној трговини (ЦЕФТА 2006), јесте Регионална конвенција о пан-евро-медитеранским преференцијалним правилима о поријеклу робе, објављена у „Службеном гласнику БиХ“ – Међународни уговори број 15/14.

Конвенција треба да замијени постојеће протоколе о поријеклу у свим уговорима о слободној трговини између страна уговорница Конвенције, те представља јединствени правни инструмент којим су утврђена правила о поријеклу.

Циљ Конвенције је примјена правила о поријеклу која омогућавајукумулацију поријекла за робе земаља које су потписале Регионалну конвенцију, односно да се креира једна велика зона слободне трговине засноване на пан-европским правилима о поријеклу робе укључујући и дијагоналну кумулацију која ће обухватити Европску унију, државе ЕФТА-е, државе укључене у Барселонски процес и државе и територије укључене у процес стабилизације и придруживања Европској унији. Систем дијагоналне кумулације поријекла доноси корист привредним субјектима и државама које су у њу укључене, будући да омогућавапроизвођачу да у свој производ укључи и материјале из друге државе у систему сакојом има склопљен уговор о слободној трговини те да га под повлашћеним условима извезе као властити производ у неку трећу државу укључену у систем, сакојом такође има склопљен уговор о слободној трговини.

Текст Конвенције можете пронаћи овдје

У односу на Уговор о слободној трговини са Републиком Турском на снази је Одлука бр. 1/2011 Заједничког одбора успостављеног Уговором о слободној трговини између Босне и Херцеговине и Републике Турске о измјенама и допунама Протокола 1 Уговора о дефиницији појма "производи сапоријеклом" и начинима административне сарадње, објављена у „Службеном гласнику БиХ“ – Међународни уговори број 3/11.

Текст Одлуке можете пронаћи овдје

2. Општи систем повластица (енг. Generalized System of Preferences - GSP) најпознатији је облик једностраних преференцијалних аранжмана којим развијене земље свијета одобравају повластице земљама у развоју и најмање развијеним земљама. Систем је усвојен на Конференцији UNCTAD-а 1968. године са циљем веће интегрисаности земаља у развоју у међународни трговински систем. Развијене земље кроз Општи систем повластица одобравају бесцарински увоз из земаља у развоју, и то понајприје за индустријске производе и мањи број пољопривредно-прехрамбених производа.

Правила о поријеклу су кључна компонента свих GSP шема. У циљу квалификовањаза преференцијални третман у склопу GSP шеме, производи који се извозе из земље кориснице GSP шеме морају да испуне правила о поријеклу дотичне земље даваоцаGSP шеме. Правила о поријеклу могу се наћи као Приручник на wеб страници привредних комора земаља давалаца. У оквиру GSP-а поријекло се доказује предочавањем увјерење о поријеклу FORM А, које у Босни и Херцеговини издаје Спољнотрговинска комора Босне и Херцеговине, Сектор за јавна документа.   

Данас Босна и Херцеговина користи повластице у оквиру GSP шеме од стране сљедећих земаља: Аустралија, земље чланице Еброазијског економског савеза, Јапан, Нови Зеланд, Сјединјене Америчке Државе.

Више информација о GSP шеми и горе поменутим Приручницима можете наћи на: http://unctad.org/en/Pages/DITC/GSP/Generalized-System-of-Preferences.aspx осим за ГСП шему Царинске уније Републике Бјелорусије, Републике Казахстан и Руске Федерације за коју више информација можете пронаћи овдје.

Ступање на снагу нових правила и услова у оквиру јединственог система тарифних преференцијала Еброазијског економског савјета за Босну и Херцеговину.

Непреференцијално поријекло робе одређује њено поријекло али јој не доноси повољнији царински третман. Непреференцијално поријекло користи се за статистичке сврхе, за примјену количинских ограничења, као и за утврђивање да ли роба подлијеже примјени мјера трговинске политике (антидампинг и сл.). Како непреференцијална правила поријекла нису хармонизована, свака држава прописује своја властита правила за стицање непреференцијалног поријекла. Непреференцијално поријекло се доказује предочавањем Увјерења о поријеклу, које у Босни и Херцеговини издаје Спољнотрговинска комора Босне и Херцеговине, Сектор за јавна документа.

Одлука о непреференцијалном поријеклу робе („Службени гласник БиХ“, број 37/19)