30.01.2018

vodni_res_mosaic

Сектор за водне ресурсе, туризам и заштиту околине

Министарство спољне трговине и економских односа БиХ надлежно је за обављање послова и задатака из надлежности БиХ који се односе на дефинисање политике, основних принципа, координисање дјелатности и усклађивање планова ентитетских тијела власти и институција на међународном плану у подручјима: заштите околине, развоја и кориштења природних ресурса,  туризма. Наведени послови се обављају у Сектору за водне ресурсе, туризам и заштиту околине и организовани су у три одсјека: Одсјек за водне ресурсе, Одсјек за туризам и Одсјек за заштиту околине.

Одсјек за водне ресурсе у складу са својим надлежностима, те домаћим и ЕУ законодавством у овој области доприноси, кроз регионалну и међународну сарадњу, као и сарадњу са ентитетским надлежним институцијама, бољем управљању и кориштењу водних ресурса у БиХ и шире. Све кључне активности Одсјека за водне ресурсе МСТЕО БиХ по питању координације, са аспекта међународне помоћи и сарадње у области водних ресурса, се обављају уз консултације са надлежним ентитетским министарствима.

Босна и Херцеговина је земља богата водним ресурсима. Према подацима Свјетске банке (WB,) БиХ је земља са највећим количинама питке воде у регији, седма у Европи, а по водним ресурсима богатија је од многих земаља свијета. Узимајући у обзир да је кључно опредјељење БиХ интеграција у Европску унију, реформа  и приоритети у сектору вода су фокусирани на примјену европског законодавстава, односно усклађивање домаћег законодавства са европским. Босна и Херцеговина, као потенцијални кандидат за чланство у ЕУ, преузела је дјелимично или у потпуности све кључне циљеве законодавства ЕУ у погледу управљања водама, и уградила их у своје законске и стратешке документе. Главни изазови управљања водама су везани за правилну имплементацију и остваривање циљева Оквирне Директиве о водама, Директиве о води за пиће, Директиве о третману урбаних отпадних вода и других Директива којима се омогућава интегрално управљање водним ресурсима.

Босна и Херцеговина је потписница више конвенција и протокола у овој области: Конвенција о заштити и одрживом кориштењу ријеке Дунав, UNECE Конвенција о заштити и кориштењу прекограничних водотока и међународних језера, Оквирни споразум о сливу ријеке Саве, са низом припадајућих протокола. Министарство спољне трговине и економских односа БиХ, односно Одсјек за водне ресурсе, активно је укљученo у имплементацију наведених Споразума, кроз учешће у радним групама, састанцима и другим радним тијелима, те спроводи активности њихове имплементације у БиХ.

Одсјек за водне ресурсе учествује у имплементацији низа пројеката, у земљи, као и на регионалном нивоу, којима се доприноси одрживом управљању водним ресурсима у складу са ЕУ и домаћим законодавством, те одредбама међународних споразума и конвенција. Кроз имплементацију тих активности Одсјек активно сарађује са Делегацијом ЕУ у БиХ, Свјетском банком, УН агенцијама и другим међународним и финансијским организацијама и институцијама.

Одсјек за туризам је надлежан за координирање дјелатности и усклађивање планова ентитетских тијела власти  и институција на међународном плану у циљу развоја туризма, с обзиром да је Босна и Херцеговина земља са најразноврснијом туристичком понудом захваљујући, прије свега, природним љепотама и јединственом културно-историјском насљеђу.

Одсјек за туризам  спроводи и координативне активности с надлежним ентитетским министарствима за туризам и Владом Брчко Дистрикта и Спољнотрговинском комором Босне и Херцеговине преко Радне групе за координацију активности у туризму.

У области реализације пројеката међународних организација у области туризма, Одсјек за туризам остварује сарадњу са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу (JICA), Развојним програмом Уједињених нација (UNDP), ОXFAM ITALIA, Друштвом за међународну сарадњу (GIZ), Америчком агенцијом за међународни развој (USAID) , Шведском међународном Агенцијом за развој и сарадњу (SIDA), Европском комисијом и Међународном комисијом за слив ријеке Саве.

Посебно је потребно нагласити сарадњу и размјену информација са Свјетском туристичком организацијом (UNWТО) и учешће у радним групама за реализацију акцијских планова Стратегије за Југоисточну Еvропу (www.adriatic-ionian.eu) и Стратегије за Јадранско-јонску регију са Европском унијом (www.rcc.int).

Одсјек за туризам, такође, спроводи процедуре за потписивање међународних споразума у области туризма. До сада је потписано 12 споразума о сарадњи у области туризма са Албанијом, Турском, Србијом, Црном Гором, Јорданом, Кином, Кувајтом, Словенијом, Хрватском, три (3) споразума са UNWТО, који се односе на измјене статута, усвајање анекса и оснивање организације ST-ЕP (Одрживи туризам за сузбијање сиромаштва), Протокол о развоју туризма у Јадранско-јонском базену у оквиру Јадранско-јонске иницијативе, а у процесу је потписивање неколико споразума, између осталог са Мађарском, Украјином и Русијом.

Одсјек за заштиту околине обавља правне, аналитичке, стручно-оперативне и информативно-документационе послове у области предлагања политика, основних принципа, координације и усклађивања планова институција ентитета и Брчко Дистрикта БиХ, те врши координацију на међународном нивоу у области заштите животне средине за БиХ. Своје активности базира, како на Закону о министарствима и другим тијелима управе Босне и Херцеговине, тако и на бројним ратификованим и усвојеним међународним околинским документима.

Сарадња са представницима међународне заједнице сталан је и приоритетан задатак овога Одсјека при чему сарадња са Делегацијом Европске Уније у Босни и Херцеговини, заузима прво мјесто, те стратешким документима од којих истичемо Стратегију апроксимације прописа правној стечевини ЕУ у области заштите околиша/животне средине Босне и Херцеговине. Усвајањем ове стратегије Босни и Херцеговини је омогућен  приступ IPA фондовима ЕУ и другим изворима финансирања од стране међународних институција. 

Босна и Херцеговина је потписница међународних уговора којима се у области заштите животне средине даје оквир за сарадњу с циљем унапређења односа из домена заштите животне средине и одрживог развоја између држава, поштујући и обавезу уговорних страна да развијају и јачају сарадњу у области заштите животне средине, са основним задатком заустављања даље деградације животне средине и побољшања постојећег стања и достизања циљева одрживог развоја, у складу са Агендом 2030.

Посебан циљ овога Одсјека представља већа и непосредна сарадња надлежним институцијама на нижим нивоима власти,  невладиним сектором, појачана сарадња са универзитетима, другим институцијама и установама од интереса за животну средину БиХ, као и са свим заинтересованим странама којима је циљ одрживи развој, борба против климатских промјена, чиста и здрава животна средина.

Одсјек за заштиту околине води активности  на ратификацији низа конвенција, споразума и протокола из домена  заштите животне средине и климатских промјена.

Одсјек иницира  многе пројекте, активно учествује у промоцији потребе рада на одрживом управљању животне средине, учествује у оранизацији стручних радионица, те у припреми и усвајању многих међународних околинских докумената.  Испред Босне и Херцеговине, представници Одсјека за заштиту околине су чланови међународних околинских  инсититуција, бироа разних конвенција, имплементационих комитета, те других међународних тијела и форума на којима постижу запажене резултате.