30.01.2018

vodni_res_mosaic

Sektor za vodne resurse, turizam i zaštitu okoliša

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH nadležno je za obavljanje poslova i zadataka iz nadležnosti BiH koji se odnose na definiranje politike, osnovnih principa, koordiniranje djelatnosti i usklađivanje planova entitetskih tijela vlasti i institucija na međunarodnom planu u područjima: zaštite okoliša, razvoja i korištenja prirodnih resursa,  turizma. Navedeni poslovi se obavljaju u Sektoru za vodne resurse, turizam i zaštitu okoliša i organizirani su u tri odjela: Odjel za vodne resurse, Odjel za turizam i Odjel za zaštitu okoliša.

Odjel za vodne resurse u skladu sa svojim nadležnostima, te domaćim i EU zakonodavstvom u ovoj oblasti doprinosi, kroz regionalnu i međunarodnu suradnju, kao i suradnju sa entitetskim nadležnim institucijama, boljem upravljanju i korištenju vodnih resursa u BiH i šire. Sve ključne aktivnosti Odjela za vodne resurse MVTEO BiH po pitanju koordinacije, sa aspekta međunarodne pomoći i suradnje u oblasti vodnih resursa, se obavljaju uz konzultacije sa nadležnim entitetskim ministarstvima.

Bosna i Hercegovina je zemlja bogata vodnim resursima. Prema podacima Svjetske banke (WB) BiH je zemlja sa najvećim količinama pitke vode u regiji, sedma u Europi, a po vodnim resursima bogatija je od mnogih zemalja svijeta. Uzimajući u obzir da je ključno opredjeljenje BiH integracija u Europsku uniju, reforma  i prioriteti u sektoru voda su fokusirani na primjenu europskog zakonodavstava, odnosno usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa europskim. Bosna i Hercegovina, kao potencijalni kandidat za članstvo u EU, preuzela je djelomično ili u potpunosti sve ključne ciljeve zakonodavstva EU u pogledu upravljanja vodama, i ugradila ih u svoje zakonske i strateške dokumente. Glavni izazovi upravljanja vodama su vezani za pravilnu provedbu i ostvarivanje ciljeva Okvirne Direktive o vodama, Direktive o vodi za piće, Direktive o tretmanu urbanih otpadnih voda i drugih Direktiva kojima se omogućava integralno upravljanje vodnim resursima.

Bosna i Hercegovina je potpisnica više konvencija i protokola u ovoj oblasti: Konvencija o zaštiti i održivom korištenju rijeke Dunav, UNECE Konvencija o zaštiti i korištenju prekograničnih vodotoka i međunarodnih jezera, Okvirni sporazum o slivu rijeke Save, sa nizom pripadajućih protokola. Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, odnosno Odjel za vodne resurse, aktivno je uključeno u provedbu navedenih Sporazuma, kroz sudjelovanje u radnim skupinama, sastancima i drugim radnim tijelima, te sprovodi aktivnosti njihove preovedbe u BiH.

Odjel za vodne resurse sudjeluje u provedbi niza projekata, u zemlji, kao i na regionalnoj razini, kojima se doprinosi održivom upravljanju vodnim resursima u skladu sa EU i domaćim zakonodavstvom, te odredbama međunarodnih sporazuma i konvencija. Kroz implementaciju tih aktivnosti Odjel aktivno surađuje sa Delegacijom EU u BiH, Svjetskom bankom, UN agencijama i drugim međunarodnim i financijskim organizacijama i institucijama.

Odjel za turizam je nadležan za koordiniranje djelatnosti i usklađivanje planova entitetskih tijela vlasti  i institucija na međunarodnom planu u cilju razvoja turizma s obzirom da je Bosna i Hercegovina zemlja sa najraznovrsnijom turističkom ponudom zahvaljujući, prije svega, prirodnim ljepotama i jedinstvenim kulturno-povijesnim nasljeđem.

Odjel za turizam  sprovodi i koordinativne aktivnosti s nadležnim entitetskim ministarstvima za turizam i Vladom Brčko distrikta i Vanjskotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine preko Radne skupine za koordinaciju aktivnosti u turizmu.

U području realizacije projekata međunarodnih organizacija u području turizma, Odjel za turizam ostvaruje suradnju sa Japanskom agencijom za međunarodnu suradnju (JICA), Razvojnim programom Ujedinjenih naroda (UNDP), OXFAM ITALIA, Društvom za međunarodnu suradnju (GIZ), Američkom agencijom za međunarodni razvoj (USAID) , Švedskom međunarodnom Agencijom za razvoj i suradnju (SIDA), Europskim povjerenstvom i Međunarodnim povjerenstvom za sliv rijeke Save.

Posebno je potrebno naglasiti suradnju i razmjenu informacija sa Svjetskom turističkom organizacijom (UNWTO) i sudjelovanje u radnim skupinama za realizaciju akcijskih planova Strategije za Jugoistočnu Europu (www.adriatic-ionian.eu) i Strategije za Jadransko-jonsku regiju sa Europskom unijom (www.rcc.int).

Odjel za turizam, također, sprovodi procedure za potpisivanje međunarodnih sporazuma u području turizma. Do sada je potpisano 12 sporazuma o suradnji u području turizma sa Albanijom, Turskom, Srbijom, Crnom Gorom, Jordanom, Kinom, Kuvajtom, Slovenijom, Hrvatskom, tri (3) sporazuma sa UNWTO, koji se odnose na izmjene statuta, usvajanje aneksa i osnivanje organizacije ST-EP (Održivi turizam za suzbijanje siromaštva), Protokol o razvoju turizma u Jadransko-jonskom bazenu u okviru Jadransko-jonske inicijative, a u procesu je potpisivanje nekoliko sporazuma, između ostalog sa Mađarskom, Ukrajinom i Rusijom.

Odjel za zaštitu okoliša obavlja pravne, analitičke, stručno-operativne i informativno-dokumentacijske poslove u području predlaganja politika, osnovnih principa, koordinacije i usklađivanja planova institucija entiteta i Brčko distrikta BiH, te vrši koordinaciju na međunarodnoj razini u oblasti zaštite okoliša za BiH. Svoje aktivnosti bazira, kako na Zakonu o ministarstvima i drugim tijelima uprave Bosne i Hercegovine, tako i na brojnim ratificiranim i usvojenim međunarodnim okolišnim dokumentima.

Suradnja sa predstavnicima međunarodne zajednice stalan je i prioritetan zadatak ovoga Odjela, pri čemu suradnja sa Delegacijom Europske Unije u Bosni i Hercegovini, zauzima prvo mjesto, te strateškim dokumentima od kojih ističemo Strategiju aproksimacije propisa pravnoj stečevini EU u oblasti zaštite okoliša/životne sredine Bosne i Hercegovine. Usvajanjem ove strategije Bosni i Hercegovini je omogućen  pristup IPA fondovima EU i drugim izvorima financiranja od strane međunarodnih institucija.

Bosna i Hercegovina je potpisnica međunarodnih ugovora kojima se u području zaštite okoliša daje okvir za suradnju s ciljem unapređenja odnosa iz domena zaštite okoliša i održivog razvoja između država, poštujući i obvezu ugovornih strana da razvijaju i jačaju suradnju u području zaštite okoliša, sa osnovnim zadatkom zaustavljanja dalje degradacije okoliša i poboljšanja postojećeg stanja i dostizanja ciljeva održivog razvoja, u skladu sa Agendom 2030.

Poseban cilj ovoga Odjela predstavlja veća i neposredna suradnja sa nadležnim institucijama na nižim razinama vlasti,  nevladinim sektorom, pojačana suradnja sa univerzitetima, drugim institucijama i ustanovama od interesa za okoliš BiH, kao i sa svim zaintersiranim stranama kojima je cilj održivi razvoj, borba protiv klimatskih promjena, čist i zdrav okoliš.

Odsjek za zaštitu okoliša vodi aktivnosti  na ratifikaciji niza konvencija, sporazuma i protokola iz domena  zaštite okoliša i klimatskih promjena.

Odjel inicira  mnoge projekte, aktivno sudjeluje u promociji potrebe rada na održivom upravljanju okoliša, sudjeluje u oranizaciji stručnih radionica, te u pripremi i usvajanju mnogih međunarodnih okolišnih dokumenata.  Ispred Bosne i Hercegovine predstavnici Odjela za zaštitu okoliša su  članovi međunarodnih okolišnih  insititucija, biroa raznih konvencija, implementacijskih  komiteta, te drugih međunarodnih tijela i foruma na kojima postižu zapažene rezultate.