05.02.2018

Via Dinarica

Кључни партнери на пројекту су Министарство спољне трговине и економских односа БиХ, ентитетска министарства, локалне владе, организације цивилног друштва, приватни сектор из домена туристичке дјелатности

Срж овог програма је рута Via Dinarica, која се протеже дужином преко 650 км дуж јужног планинског ланца Динарских Алпа на подручју Југоисточне Европе преко Албаније, БиХ, Хрватске, Косова[1], Црне Горе, Словеније и Србије. Географски гледано, Босна и Херцеговина лежи у центру мега-руте Via Dinarica и нуди изванредну љепоту и вриједност у смислу природног и културног насљеђа, као и значајне потенцијале за развој туризма и средства за живот у заједницама. Потреба је тиме већа узмемо ли у обзир погубне поплаве и клизишта до којих је дошло у мају 2014. године, која су тешко угрозили домове људи, јавне службе, пољопривредну и економску активност преко 20 влада дуж ове руте.  

Пројекат Via Dinarica: платформа за одрживи развој туризма и економски локални раст је нова заједничка иницијатива Развојног програма Уједињених нација (UNDP) и Агенције за међународни развој Сједињених Америчких Држава (USAID). Пројекат је припремљен са свеукупним циљем давања доприноса смањењу економских, социјалних и регионалних различитости у БиХ путем афирмације руте Via Dinarica као регионалне туристичке дестинације и јачања конкурентности БиХ у области рекреативног и авантуристичког туризма. Пројекат ће се надограђивати на остварењима пилот иницијативе под називом Walking the Via Dinarica (Hod Via Dinaricom) у оквиру овог пројекта под називом “ Via Dinarica - платформа за одрживи развој туризма и локални економски раст”. Циљ пројекта је даље продубити процес успостављања коридора Via Dinarica као туристичког производа у власништву заједнице који нуди одрживу егзистенцију широком спектру субјеката.


Овај циљ ће се остварити реализацијом сљедећа четири специфична циља: 
  

1. Извршити процјену и обиљежити све стазе на рути Via Dinarica у БиХ;

2. Унаприједити туристичку инфраструктуру и ојачати капацитете давалаца туристичких услуга на Бијелој и Зеленој линији руте Via Dinarica; 

3. Промовисати, ставити на тржиште и ојачати идентитет Via Dinarica у БиХ, како унутар земље тако и на међународном плану;

4. Омогућити оснивање партнерских мрежа и сарадње између релевантних субјеката дуж руте Via Dinarica у БиХ, те са вишим органима власти.

Како би одговорио на потребе људи угрожених поплавама и максимално искористио позитивне резултате иницијалне пилот активности Via Dinarica, UNDP ће се, у тијесној сарадњи са USAID-ом БиХ, у првој години овог наставка активности фокусирати на пружање помоћи угроженим заједницама дуж једне од главних стаза на рути Via Dinarica унутар земље (Зелена линија), како би посљедице природне катастрофе претворио у причу наде и допринио одрживој егзистенцији и економском опоравку кроз интегрисани развој туризма. Конкретно, радом са заједницама и широким спектром релеватних субјеката, ова активност ће подржавати одрживу рехабилитацију и валоризацију јавних и приватних туристичких капацитета дуж руте Via Dinarica, са свеукупним циљем јачања конкурентности и остварења додатне вриједности понуди интегрисаног туризма. Овај пројекат ће паралелно подизати вриједност туристичких дестинација на рути Via Dinarica и приједлога за утврђивање мјеста за посјетиоце  путем унапријеђеног квалитета туристичких капацитета, инфраструктуре и туристичких служби. Ови напори почивају на јачању вјештина и капацитета локалних социјалних, економских и јавних субјеката у области развоја одрживих и интегрисаних туристичких производа и пословних пракси, чиме се директно помаже запошљавању у локалној заједници и остварењу прихода. Пројекат ће оснажити и повезаност између сектора туризима и помоћних сектора као што су култура, пољопривреда и занатство на начин којим ће се помагати стварање додатних прилика за остварење зараде за људе у циљним подручјима, са фокусом на угрожене категорије становништва. Ова интервенција ће такође олакшати стварање локалних и регионалних развојних партнерстава и умрежавања између јавних, приватних и организација цивилног друштва. Пажња ће бити посвећена сталној промоцији, брендирању и стављању на тржиште дестинације Via Dinarica на регионалном и међународном плану, чиме ће се ширити интерес и привлачити туристи и посјетиоци и давати допринос одрживости резултата пројекта.   

Пројекат ће трајати од октобра 2014. до јула 2017. године, а финансијску подршку од  1.487.000 USD обезбјеђују  USAID и UNDP.





[1] UNSB Rezolucija 1244