ZAKON

O ISPITIVANJU. ŽIGOSANJU I OBILJEŽAVANJU RUČNOG VATRENOG ORUŽJA I MUNICIJE

 

I – OPĆE ODREDBE

Član 1.

 

1.      Ovim zakonom utvrđuje se da ručno vatreno oružje i municija za

         takvo oružje, proizvedeni na teritoriji Bosne i Hercegovine ili uvezeni, odnosno uneseni   

         iz inozemstva, podliježu, prije stavljanja u promet, ispitivanju, žigosanju i obilježavanju po   

         odredbama ovog zakona.

2.     Ručnim vatrenim oružjem, u smislu ovog zakona, smatraju se sve vrste pušaka,   

       pištolja, revolvera i sve vrste naprava koje pod pritiskom barutnih gasova izbacuju kroz   

        cijev zrno, kuglu ili sačmu.

3.     Municijom, u smislu ovog zakona, smatraju se meci, patrone , čahure s kapislom, kapisle,

        sačma i barut.

 

Član 2.

 

       Ispitivanju i žigosanju podliježu, prije stavljanja u promet, i ručno vatreno oružje i aparati kod kojih su prepravkom zamijenjeni ili izmijenjeni bitni konstruktivni dijelovi.

 

Član 3.

 

1.     Ispitivanju i žigosanju podliježu, prije stavljanja u promet, i sve vrste ručnih aparata i    

        naprava kod kojih se za pogon koristi energija barutnih gasova, kao što su: aparati za   

        spajanje čvrstih materijala, pištolji za omamljivanje stoke, naprave za ispaljivanje metaka sa  

        suzavcem, naprave za obradu metala deformacijom, signalni i startni pištolji i sl. ( u

        daljem tekstu; aparati ).

2.     Odredba stava 1. ne odnosi se na aparate za koje je propisima o zaštiti na radu propisana  

        obaveza izdavanja atesta.

 

Član 4.

 

1.       Ispitivanju i žigosanju, odnosno obilježavanju ručnog vatrenog oružja i municije, u  

          smislu ovog zakona, ne podliježu ručno vatreno oružje, municija i aparati:

a)      uvezeni, odnosno uneseni iz inozemstva, ako su u inozemstvu ispitani i žigosani, odnosno obilježeni na način i po postupku koji su utvrđeni međunarodnim sporazumom o uspostavljanju jednoobraznih postupaka za uzajamno priznavanje zvaničnih oznaka ispitivanog vatrenog oružja, municije i aparata;

b)      uvezeni, odnosno uneseni iz inozemstva isključivo za istraživačke i studijske svrhe;

c)      koji se tranzitno prevoze preko carinskog područja Bosne i Hercegovine;

d)      namijenjeni isključivo za upotrebu u vojsci i policiji entiteta.

 

Član 5.

 

          Ispitivanju i žigosanju, odnosno obilježavanju podliježe i ručno vatreno oružje na korištenju, i to deset godina nakon prvog ispitivanja i žigosanja, odnosno svakih narednih pet godina nakon drugog ispitivanja i žigosanja.

 

Član 6.

 

1.      Dozvole predviđene entitetskim propisima za nošenje i držanje ručnog vatrenog oružja, 

          municije i aparata izdavat će nadležni entitetski organi unutrašnjih poslova i to samo za

          oružje, odnosno aparate koji su žigosani na način određen ovim zakonom.

      2.       Na promet i nabavku ručnog vatrenog oružja, municije i aparata primjenjuju se propisi     

                koji reguliraju tu materiju, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.  

 

II – ISPITIVANJE RUČNOG VATRENOG ORUŽJA, MUNICIJE I APARATA

 

Član 7.

 

         Ispitivanje, žigosanje i obilježavanje ručnog vatrenog oružja, municije i aparata vrši se radi provjeravanja, odnosno utvrđivanja njihove ispravnosti i kvaliteta prema odgovarajućim standardima, a kod municije i u pogledu sigurnosti u prometu i pri upotrebi.

 

Član 8.

 

        Žigosanje i obilježavanje ručnog vatrenog oružja, municije i aparata, za koje je ispitivanjem utvrđeno da su ispravni, vrši se pomoću žigova i oznaka propisanim podzakonskim aktom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa ( u daljem tekstu: Ministarstvo ).

 

Član 9.

 

1.       Ispitivanje municije vrši se provjeravanjem uzoraka svake pojedine serije proizvedene   municije, radi utvrđivanja kvaliteta municije  i pakovanja u pogledu sigurnosti u prometu i pri upotrebi.

2.      Obilježavanje municije vrši se tako da se u svako pakovanje municije iste serije, za koju je ispitivanjem uzoraka utvrđeno da ispunjava propisane uslove, stavlja pismena potvrda o izvršenom ispitivanju, a na svako pakovanje stavlja se propisana naljepnica. Potvrda o izvršenom ispitivanju sadrži i određeni znak za odnosnu vrstu municije.

 

Član 10.

 

1.       Za ručno vatreno oružje, odnosno aparate koji su ispitani i žigosani izdaje se, na zahtjev podnosioca  zahtjeva za ispitivanje oružja, odnosno aparata, pismena potvrda o rezultatu ispitivanja.

2.      U potvrdi moraju biti označeni: vrsta ispitanog i žigosanog oružja, odnosno aparata, otisak utisnutog žiga i druge propisane oznake za oružje, odnosno aparate, a za oružje, odnosno aparate s neolučenim cijevima i podacima o pritisku pod kojim je ispitana izdržljivost cijevi.

 

    Član 11.

 

1.      Ispitivanje, žigosanje i obilježavanje ručnog vatrenog oružja, municije i aparata vrši privredno društvo – preduzeće ili ustanova kojoj je Institut za akreditiranje Bosne i Hercegovine ( u daljem tekstu: Institut ) izdao akreditaciju o osposobljenosti za obavljanje tih poslova i koju je rješenjem ovlastilo Ministarstvo.

2.      Privredno društvo – preduzeće ili ustanova iz stava 1. mora ispunjavati uslove utvrđene podzakonskim aktom Ministarstva.

3.      Akreditacija iz stava 1. ne može se izdati privrednom društvu – preduzeću ili ustanovi koja se bavi proizvodnjom ručnog vatrenog oružja, municije i aparata, koji podliježu ispitivanju, žigosanju i obilježavanju u skladu s odredbama ovog zakona.

 

 

Član 12.

     

1.      Ispitivanje ručnog vatrenog oružja, municije i aparata za potrebe privrednog društva – preduzeća ili ustanove za ispitivanje, žigosanje i obilježavanje vatrenog oružja, municije i aparata mogu vršiti laboratorije kojima je Institut izdao akreditaciju o osposobljenosti za obavljanje tih poslova i koje je rješenjem ovlastilo Ministarstvo.

2.      Akreditacija iz stava 1. može se izdati i laboratoriji koja je dio privrednog društva – preduzeća ili ustanove, koja se bavi proizvodnjom ručnog vatrenog oružja, municije i aparata.

3.      Laboratorija iz st. 1. i 2. mora ispunjavati uslove utvrđene podzakonskim aktom Ministarstva.

 

Ćlan 13.

 

            Privredno društvo – preduzeće ili ustanova, državni organ ili građani koji iz inozemstva uvezu, odnosno unesu ručno vatreno oružje, municiju ili aparat za vlastite potrebe ili po čijem zahtjevu je ručno vatreno oružje prepravljeno, dužni su, u roku od 15 dana od dana unošenja u zemlju , odnosno prepravljanja, podnijeti to oružje, municiju ili aparat na ispitivanje, žigosanje i obilježavanje akreditiranom i ovlaštenom tijelu iz člana 11. stav 1. i člana 12. st. 1. i 2. ovog zakona.

 

Član 14.

 

        Privredno društvo – preduzeće, ustanova ili laboratorija iz čl. 11. i 12. dužni su izvršiti ispitivanje, žigosanje i obilježavanje ručnog vatrenog oružja, municije i aparata, koji se od njih zahtijevaju, a u skladu sa izdatim akreditacijama i ovlaštenjima.

 

Član 15.

 

      Za ispitivanje, žigosanje i obilježavanje ručnog vatrenog oružja, municije i aparata plaća se naknada prema cjenovniku koji utvrđuje privredno društvo – preduzeće ili ustanova iz čl. 11. i 12.,  uz saglasnost Ministarstva.

 

III – NADZOR I UPRAVNE MJERE

 

Član 16.

 

1.      Institut vrši nadzor nad akreditiranim privrednim društvima – preduzećima, ustanovama i laboratorijama iz čl. 11. i 12. u pogledu trajnog ispunjavanja uslova za obavljanje ispitivanja, žigosanja i obilježavanja ručnog vatrenog oružja, municije i aparata.

2.      Ako se pri obavljanju nadzora ustanovi da akreditirano privredno društvo – preduzeće, ustanova ili laboratorija iz čl. 11. i 12. ne ispunjava neki od propisanih uslova, Institut izdaje  rješenje kojim privremeno oduzima akreditaciju i utvrđuje rok u kojem se propisani uslovi moraju ispuniti.

3.      Ako akreditirano privredno društvo – preduzeće, ustanova ili laboratorija iz čl. 11. i 12. u utvrđenom roku ne ispuni propisane uslove Institut donosi rješenje o oduzimanju akreditacije i o tome obavještava Ministarstvo, koje donosi rješenje o oduzimanju ovlaštenja iz člana 11. stav 1. i člana 12. stav 1.

 

IV – KAZNENE ODREDBE

 

Član 17.

 

1.      Novčanim iznosom od 500 KM do 5.000 KM kaznit će se za prekršaj privredno društvo – preduzeće, ustanova, institucija ili drugo pravno lice ako stavi u promet ručno vatreno oružje, municiju ili aparat koji nisu na propisan način ispitani, žigosani ili obilježeni.

2.      Za prekršaj iz stava 1. kaznit će se i odgovorno lice u privrednom društvu – preduzeću, ustanovi, instituciji ili drugom pravnom licu novčanom kaznom od 100 KM do 1.500 KM.

 

Član 18.

 

1.       Novčanom kaznom od 300 KM do 1.000 KM kaznit će se za prekršaj privredno društvo – preduzeće, ustanova ili laboratorija iz čl. 11. i 12.:

a)      ako određene poslove obaveznog ispitivanja, žigosanja i obilježavanja ručnog vatrenog oružja, municije i aparata povjeri licima koja nemaju potrebnu stručnu spremu određenu propisima donesenim u skladu sa članom 16.,

b)      ako se ne pridržava cjenovnika utvrđenog u skladu sa članom 15.

 

2.      Za prekršaj iz stava 1. kaznit će se i odgovorno lice u ovlaštenom privrednom društvu – preduzeću, ustanovi ili laboratoriji novčanom kaznom od 100 KM do 1.000 KM.

 

Član 19.

 

1.      Novčanom kaznom od 300 KM do 1.000 KM kaznit će se za prekršaj privredno društvo – preduzeće, ustanova, institucija ili drugo pravno lice ako za vlastite potrebe prepravljeno ili iz inozemstva uvezeno, a po propisima te države neispitano i nežigosano, odnosno neobilježeno ručno vatreno oružje, municiju i aparate ne podnese ovlaštenom privrednom društvu – preduzeću, ustanovi ili laboratoriji iz čl. 11. i 12., na ispitivanje i žigosanje, odnosno obilježavanje u roku od 15 dana od kada su to oružje, municija ili aparati prepravljeni, uvezeni ili uneseni.

2.      Za prekršaj iz stava 1. kaznit će se i odgovorno lice u privrednom društvu – preduzeću, ustanovi, instituciji ili drugom pravnom licu novčanom kaznom od 100 KM do 500 KM.

 

Član 20.

 

    Novčanom kaznom od 50 KM do 100 KM kaznit će se za prekršaj i fizičko lice ako izvrši neku radnju iz čl. 17. i 18.

 

Član 21.

  

    Za prekršaj iz člana 17., člana 18. stav 1., člana 19. stav 1. i člana 20. može se, pored novčane kazne, izreći i zaštitna mjera oduzimanja ručnog vatrenog oružja, municije i aparata.

 

 

 

Član 22.

 

1.      Za vođenje postupka za prekršaje utvrđene ovim zakonom nadležan je sud Bosne i Hercegovine.

2.      Sredstva naplaćena po osnovu kazni za prekršaje iz čl. 17. do 20. uplaćuju se na račun Budžeta Bosne i Hercegovine.

 

V – PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Član 23.

 

1.      Ministarstvo će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti:

a)      Pravilnik o postupku za ispitivanje, žigosanje i obilježavanje ručnog vatrenog oružja, municije, ručnih aparata i naprava kod kojih se za pogon koristi energija barutnih gasova iz člana 8., i

b)      Pravilnik o uslovima koje moraju ispunjavati privredna društva – preduzeća, ustanove ili laboratorije iz čl. 11. i 12.

 

Član 24.

 

      Stupanjem na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o ispitivanju i žigosanju, odnosno obilježavanju ručnog vatrenog oružja i municije ( „Službeni list SR BiH“, br. 6/73 i 21/77 ) i svi podzakonski akti doneseni na osnovu tog Zakona.

 

Član 25.

 

     Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku BIH“, a objavit će se u službenim glasilima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

 

PS BiH broj 68/03

23. aprila 2003. Godine

Sarajevo

 

Predsjedavajući                                                                                    Predsjedavajući

Predstavničkog doma                                                                           Doma naroda

Parlamentarne skupštine BiH                                                                 Parlamentarne skupštine BiH

Šefik Džaferović, s. r.                                                                        Velimir Jukić, s. r.

 

 

Objavljeno u „Službenom glasniku BiH“ broj 21/03 od 24. jula 2003. godine

Ovaj tekst je za internu upotrebu, i na isti se ne može pozivati prilikom službene upotrebe